Architektúra veľmi intenzívne ovplyvňuje ako ľudia vnímajú priestor, v ktorom trávia veľkú časť svojho života. Práve preto ju možno považovať za jeden z najdôležitejších elementov šťastného bývania. Je totiž úplne niečo iné, ak sa z práce vraciame do stiesneného priestoru – do prehriateho, zle vetraného, starého a neprerobeného bytu či rodinného domu, alebo do luxusne rekonštruovaného bytu či rodinného domu z prírodných materiálov, v prítomnosti bytovej zelene, so zariadením a vybavením podľa našich predstáv a dokonalými klimatickými podmienkami. Každý takýto zážitok vyvolá iný pocitový vnem, ktorý si ľudia majú tendenciu pamätať veľmi dlho, ak nie navždy. Preto práve tento fakt netreba podceniť. To, či sa budete cítiť “ako za mrežami”, alebo naopak šťastne a uvoľnene, viete mimo voľby samotného bývania ovplyvniť práve voľbou architektonických elementov interiéru.

Nie nadarmo hovorí staré anglické príslovie: “Môj dom, môj hrad!”. Spôsob a miesto nášho bývania ovplyvňuje naše myslenie, kreativitu, harmóniu, samostatnosť či v neposlednom rade, ľudovo povedané, pokoj v duši. Dnešná doba tlačí ľudí do stále šetrnejších riešení a priestorov. Učíme sa robiť priestory s minimálnymi nárokmi, multifunkčné, praktické a spĺňajúce viacero kritérii súčasne. Pri hľadaní bývania je často náš samotný pocit na druhom mieste, na prvom sú financie a údržba. Popri tomto všetkom zabúdame to najdôležitejšie, naše bývanie nám v dnešnej dome nemá poskytovať iba “strechu nad hlavou”, ale zároveň pocit bezpečia, pohody a vlatného priestoru, v ktorom zabúdame na zhon vo svete okolo nás a môžme si vydýchnuť. Veď každý z nás potrebuje mať pocit, že má niekde svoje štyri steny, kde keď zatvorí za sebou dvere, môže hľadať inšpirácie a kľud. Rovnako tak vieme tráviť čas v spoločnosti našich priateľov a rodiny či dopriať si hygienu. Práve pre splnenie všetkých týchto každodenných “povinností”, je priestor okolo nás dôležitý, no vo väčšine prípadov podceňovaný. Každá funkcia potrebuje priestor s dostatočným a primeraným presvetlením, výmenou vzduchu, zariadením a proporciou.

V tomto príspevku nášho blogu uvádzame preto pre inšpiráciu čitateľov príklad perfektne zariadeného a zladeného interiéru. Ak Vás čo i len 1 element na obrázku inšpiroval pre zmenu toho VÁŠHO BÝVANIA, článok splnil svoj účel.