Kúpa nového domu je často jeden najdrahších nákupov, pričom náklady na vybudovanie nového domova sú obyčajne nižšie, ale nie je to vždy pravidlo. Každý, kto chce získať čo najviac za svoje peniaze, ale zle si veci naplánuje alebo nemá dostatok vedomostí o stavebníctve, môže okrem toho zaplatiť tisíce naviac za nový dom. Možno už viete, že je potrebné získať viac ako jednu kalkuláciu na výstavbu domu od rôznych firiem, ale možno nepoznáte ďalšie skvelé spôsoby, ako znížiť náklady na výstavbu. Zhrňme tu 4 základné rady, ktoré budú mať pre vás hodnotu v tomto procese:

1. Dizajn domu

Váš vysnívaný dom môže mať strechové veže, krytý bazén a klenuté stropy, ale každý takýto detail pridáva k cene domu. Domy v jednoduchom vidieckom štýle so štyrmi stranami a obyčajnou plochou či V-strechou stoja menej ako domy, ktoré majú obvodové múry rozdelené do dvoch členitých blokov, alebo navrhnuté so skosenými strechami v tvare “L”. Rozhodnúť sa je potrebné aj ohľadne tvaru vonkajších aj vnútorných stien. Na vybudovanie zakrivených plôch, osemuholníkov a oblúkov sú opäť potrebné náklady naviac. Zvoľte radšej štandardnú výšku stien. Vyššie steny poskytujú otvorený pocit, ale podstatne pridajú na cene domu.

2. Lokalita

Môže byť podstatný rozdiel postaviť rovnaký dom v dvoch rôznych štvrtiach. Sú napríklad obce, ktoré majú pre niektoré štvrte obmedzujúce pravidlá, ktoré Vám pridajú k cene stavby nového rodinného domu. Môžu napríklad určiť parametre ako veľkosť pre celý dom alebo jeho časť, materiál, či určitý typ strešnej krytiny. Zámerom je vytvoriť kontinuitu dizajnu v rámci štvrte, ale v súlade s obmedzeniami to môže v konečnom dôsledku byť pre Vás drahé.

3. Zhotoviteľ cenovej ponuky

Zohľadnite všetko. Ľudia väčšinou vedia, že dodávateľ potrebuje najskôr sformulovať cenovú ponuku, ale jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby všeky firmy, ktorým stavbu zadáte na vypracovanie predbežného rozpočtu pre Vás poskytli výsledné kalkulácie typu “jablká/jablká” je to, že špecifikujete presné vnútorné a vonkajšie detaily stavby. Priložte k Vašej žiadosti o cenovú ponuku podrobný zoznam, ktorý uvádza presne to, čo chcete vo Vašom dome mať postavené. Namiesto toho, aby ste mali v zozname napr. “tehly na bežnú stenu” špecifikujte “37cm na 24cm na 23cm zvetrané toskánske tehly”. Napíšte rovnaké údaje pre podlahy, skrine, strešnú konetrukciu a všetky ďalšie voliteľné parametre domu. Ak ešte neviete čo chcete, napíšte vety typu “batérie a svietidlá, ktoré budú poskytnuté podľa požiadaviek majiteľa domu.”

4. Materiálové náklady

Nenechajte sa zmiasť myslením, že veľké obchodné reťaze pre domácich kutilov ponúkajú najlepšie ceny materiálu na trhu. Materiály je zvyčajne lacnejši oproti porovnateľným cenám maloobchodníkov, ale často môžete práve u týchto získať podstatnú zľavu, ak si u nich kúpite materiály “vo veľkom” a budete ich kupovať pravidelne. Pýtajte sa na hromadné zľavy. Stavebniny Vám poskytnú zoznam materiálu a uvedú cenu pre všetky použité materiály.

Všeobecne platí, že kvalita materiálov je lepšie v miestnych stavebninách než vo veľkých reťazcoch, pričom Vy budete platiť menej práve tak, že u nich kúpite všetky materiály vo veľkom.