Ak sa porozprávate s ktorýmkoľvek skúseným majiteľom či pracovníkom realitnej kancelárie, od každého sa dozviete, že nasledujúce tri slová sú najdôležitejšie kritériá pre kúpu a predaj nehnuteľností: lokalita, lokalita, lokalita. Nakoniec miesto, ktoré si vyberiete pre Váš domov, bude mať najväčší vplyv na jeho hodnotu na trhu. Vždy sa môže zmeniť to, čo je vo vnútri vášho domu, ale nikdy nemôžete zmeniť to, čo je v susedstve okolo neho. Nech už je Váš zámer len krátkodobý, tzn. kúpiť a obratom predať, alebo má dlhší časový rámec, umiestnenie je najdôležitejším faktorom, ktorý potrebujete zvážiť.

Lokalita, lokalita, lokalita!

Lokalita je kľúčová, pretože bude mať vždy najväčší vplyv na Vašu nehnuteľnosť. Vždy môžete zrenovovať svoj ​​domov, alebo dokonca ho zrovnať zo zemou a postaviť si niečo celkom nové, ale to isté poväčšine nebudete môcť urobiť u susedov! Byť v blízkosti diaľnice alebo letiska môže mať ďalekosiahle dôsledky pre váš domov. V týchto oblastiach je možné nájsť naozaj výborné ponuky, ale pozor, následne potom predať takúto nehnuteľnosť (môžete len dúfať, že so ziskom) môže byť takmer nemožné, ak sa jedná o málo žiadanú lokalitu.

Dobrá lokalita vs. zlá lokalita

Zatiaľ čo zlá lokalita môže odpudiť klienta od kúpy nehnuteľnosti, extrémne dobrá lokalita môže urobiť presne to isté, a to najmä, ak hľadáte rýchlu obrátku typu “kúpa-predaj” nehnuteľnosti s rezervou pre zisk. V perfektnej oblasti je toto takmer nemožné. Veľmi žiadané štvrte totiž vykazujú pre túto stratégiu niekoľko problémov: zvyčajne je nehnuteľnosť drahá už pri jej kúpe a je veľmi ťažké sa dostať dobrú ponuku ceny/kvalita v takejto oblasti.

Trhová cena nehnuteľností v takýchto oblastiach sa obyčajne zvyšuje postupne, v priebehu dlhého časového obdobia. To ponúka stabilitu pre investora, ktorý sa pohybuje v dlhodobom časovom horizonte, ale nebude ponúkať veľmi zdravé obchodné zázemie za niekoho, kto sa snaží kúpiť a následne obratom predať realitu v takejto oblasti. Vezmite prosím na vedomie odporúčania, ktoré Vám tu zdarma predkladáme o význame lokality pri kúpe domu.